
Po zásadních politických změnách, které se odehrály od roku 1989, potomci původních majitelů zažádali o navrácení celého majetku, tj. celého zámeckého areálu včetně kaple a zemědělského dvora s pozemky. V roce 1992 skutečně došlo k restituci. Ještě v témže roce se začalo se hospodařit v zemědělství, ačkoliv to nebylo vůbec jednoduché.
Většina budov velkostatku se po čtyřicetiletém hospodaření státního statku nacházela v žalostném stavu. Kaplička sv. Jana Nepomuckého byla v havarijním stavu, zámecký park a zámecký rybník se během státního vlastnictví neudržovaly. Budova klasicistního zámku sloužila k bydlení zaměstnanců státního statku, čemuž se nevhodně přizpůsobilo původní vnitřní uspořádání. Fasáda a šindelová střecha se nacházely ve zchátralém stavu.
Tento neutěšený stav vedl ke vzniku Nadačnímu fondu pro záchranu čelinského památkově chráněného areálu (1.5.1997). Tento fond financoval spolu se státním památkovým ústavem náročnou rekonstrukci zdevastované kaple, která proběhla v letech 1998 až 1999 (v květnu roku 1999 byla slavnostně vysvěcena). Později v roce 2000 došlo k opravě klasicistní fasády zámečku. V letech 2004 až 2005 byl nadačním fondem a Státním fondem životního prostředí ČR realizován další důležitý projekt revitalizace zámeckého parku, v rámci kterého se vykácely nebezpečné a nemocné stromy, došlo ke zdravotnímu řezu u vzácných starých stromů a k vysazení nových stromů a okrasných keřů. V západní části parku se opravil zahradní altánek a vznikla zde také víceúčelová plocha pro sportovní a společenské využití.
V letech 2008 až 2012 nadační fond a spolek pro záchranu kulturní památky s finanční pomocí Státního zemědělského intervenčního fondu opravil bývalý šafářský dům, deputátní domky, budovu zámku a hospodářské budovy statku, které jsou součástí čelinského památkově chráněného areálu.